WSPIERAMY

EKO
NGO

GMINNY OŚRODEK KULTURY W DYWITACH

Przedsiębiorczość jest kobietą

W-MODR
Realizują się w gospodarstwach, tworzą własne firmy, wioski tematyczne, Koła Gospodyń Wiejskich, podejmują funkcję sołtysa – kobiety wiejskie coraz prężniej działają na rzecz polskich wsi.

Niektóre urodziły się na wsi, inne postanowiły porzucić życie w mieście i spróbować swoich sił w wiejskiej przestrzeni. Wiele z nich tworzy inspirujące projekty, aktywizuje społeczność wiejską, otwiera własne firmy, prowadzi gospodarstwa. Kobiety wiejskie to dziś bardzo prężnie rozwijająca się grupa. „Jeśli mówić o kobiecie wiejskiej, to trzeba powiedzieć, że to jest mozaika kobiet. To są rolniczki, to są przedsiębiorczynie ze strefy agro, z sektora agro, to są panie, które tworzą wioski tematyczne, to są panie, które tworzą smart village, to są panie z KGW. Rzeczywiście trzeba powiedzieć, że kobiety wiejskie nabrały mocy i rozpędu i ich głos w sferze publicznej jest coraz bardziej słyszalny” – mówi Maria Sikorska, prezeska Stowarzyszenia Liderki Innowacji i autorka programu „Z klimatem i z pasją”.

W działaniach przedstawicielek społeczności wiejskich pomocną dłoń oferuje Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie. Z myślą o przedsiębiorczych paniach zorganizowane zostało szkolenie „Kobieta przedsiębiorcza to kobieta działająca”. „Zaprosiliśmy panie, wyłącznie panie, po to, aby rozmawiać o wielofunkcyjnym rozwoju obszarów wiejskich, o wielofunkcyjnym rozwoju gospodarstw rolnych, bo jak się okazuje, kiedy popatrzymy na działalność, która jest prowadzona obok działalności rolniczej, najczęściej podejmują ją właśnie panie” – mówi Małgorzata Micińska-Wąsik, zastępca dyrektor Warmińsko-Mazurskiego ODR.

Spotkanie poprowadziła Maria Sikorska, prezeska Stowarzyszenia Liderki Innowacji oraz autorka programu „Z klimatem i z pasją”. „Czasami jest tak, że trzeba, żeby ktoś spojrzał z boku na to, co robimy i powiedział „to jest super, powiedz o tym światu!”, także dzisiaj też mówimy o tym, jak pokazywać światu to, co robimy” – mówi Maria Sikorska. Nie zabrakło również głosu poświęconego stereotypom i ich przemianom oraz relacjom międzyludzkim na obszarach wiejskich. „Będziemy mówić o tym, jak „wyżyć”, jak dać sobie radę w relacjach, jak walczyć ze stereotypami, jak przy pomocy małych narzędzi dokonywać wielkich rzeczy i jak trochę bardziej z przymrużeniem oka traktować pewne przyzwyczajenia, pewne sposoby postępowania” – wymienia Dorota Peretiatkowicz, socjolog i współzałożycielka Stowarzyszenia Liderki Innowacji.

W spotkaniu udział wzięły panie reprezentujące gospodarstwa rolne, przedsiębiorstwa, organizacje i wsie z całego województwa warmińsko-mazurskiego. „Pomagają w nawiązywaniu przyjaźni, w braniu tego, czego jeszcze nie wiemy, a nie wiemy dużo, to mogę powiedzieć, bo nie jest wstyd nie wiedzieć, wstyd jest się na przykład nie zapytać, nie doinformować, lub właśnie nie być na takim spotkaniu, więc staram się być na takich spotkaniach, żeby czerpać, ale jeśli mogę coś z siebie dać, to też daję” – mówi Agnieszka Tołoczko-Wróbel, właścicielka gospodarstwa rolnego. „Bo tak najbardziej, to mnie zainteresowało i zaciekawiło… pani Maria, prowadząca osoba. Naprawdę bardzo ciekawie opowiada, ciekawie o kobietach, to jest coś wspaniałego” – dodaje Teresa Przyczyna, prezeska Stowarzyszenia „Piękny Most” w Sząbruku.

W przerwach między wykładami panie miały okazję do dyskusji i rozmów z prelegentkami.