WSPIERAMY

EKO
NGO

GMINNY OŚRODEK KULTURY W DYWITACH

Podsumowania w gminie Nowe Miasto Lubawskie

GMINA NOWE MIASTO LUBAWSKIE
Nie brakowało plenerowych wydarzeń i ważnych inwestycji. Z wójtem gminy Nowe Miasto Lubawskie Tomaszem Waruszewskim podsumowujemy rok 2021.

Piotr Harasim, Telewizja Kopernik: Początek nowego roku to dobry czas na podsumowania. Czy minione 12 miesięcy były mimo wszystko lepsze, niż ten pierwszy, 2020 rok pandemiczny? Czy udało się się wypracować jakieś schematy, które pozwoliły na w miarę normalne funkcjonowanie? 0:34

Tomasz Waruszewski, wójt gminy Nowe Miasto Lubawskie: Rzeczywiście rok miniony był dla nas rokiem wyzwań, bowiem podejmowaliśmy szereg działań, żeby zabezpieczyć mieszkańców przed pandemią. M.in. prowadziliśmy szeroko zakrojoną akcję promocji szczepień. Akcję prowadziliśmy wspólnie z organizacjami, Kołami Gospodyń Wiejskich, z Ochotniczymi Strażami Pożarniczymi i ta akcja przyniosła spodziewany efekt, bowiem mamy najwyższy wskaźnik zaszczepienia wśród gmin wiejskich w powiecie nowomiejskim.

Rok 2021 to też dobry czas, jeśli chodzi o inwestycje. Dużo dobrego działo się jeśli chodzi o inwestycje drogowe.

Tak. Zrealizowaliśmy 10 inwestycji drogowych. Te najważniejsze to budowa drogi Tylice-Rojewo, budowa dwóch dróg w miejscowości Nawra, czyli droga Nawra-Marzęcice i Nawra-Mikołajki, oraz budowa ulicy Grunwaldzkiej, Krótkiej i Polnej w Bratianie. Budowaliśmy sieć kanalizacji sanitarnej w miejscowości Łąki Bratiańskie, oddaliśmy do użytkowania nową oczyszczalnię ścieków w Jamielniku. Przeprowadziliśmy generalny remont świetlicy w Mszanowie, przeprowadziliśmy termomodernizację szkoły w Jamielniku.

Sporo dobrego działo się plenerowo, tak dla mieszkańców.

Tradycyjnie odbyły się dożynki gminne w trochę zmienionej formule przy zachowaniu wszelkich standardów bezpieczeństwa sanitarnego. Odbyło się mnóstwo festynów, na których promowaliśmy szczepienia. Odbył się Festiwal Folkloru w Tylicach. Mieszkańcy gminy Nowe Miasto Lubawskie są bardzo aktywni na tej płaszczyźnie działalności społecznej. Koła Gospodyń Wiejskich są w rozkwicie, prężnie działają, uczestniczą w różnych konkursach lokalnych powiatowych, regionalnych. Są to konkursy kulinarne. Jedno z naszych Kół Gospodyń Wiejskich KGW Mszanowo reprezentowało gminę na festiwalu KGW na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Bardzo widoczni są również strażacy.

Straże rozwijają się intensywnie, pozyskują skutecznie sprzęt. W minionym roku przekazaliśmy m.in. nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Skarlin, ale oczywiście szereg mniejszych inicjatyw w naszych jednostkach ochotniczo-gaśniczych straży pożarnych. Przekazaliśmy lekki samochód z Państwowej Straży Pożarnej dla OSP Bratian, także szereg sprzętu, wyposażenia.

Powiedzieliśmy o tym, co było, to teraz powiedzmy o tym, co będzie. Takie najważniejsze przestrzenie, w jakich stawiacie na rozwój.

Budujemy kolejne odcinki dróg i mam nadzieję, że kolejne 3 nowe drogi, mianowicie droga z Mszanowa do budowanej drogi serwisowej obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego zostanie wybudowana. Drugą taką dużą inwestycją będzie budowa drogi Chrośle-Pustki, która także będzie stanowić dojazd do ścieżki rowerowej Bratian-Radomno i trzecią drogą będzie odcinek drogi Lekarty-Jamielnik. Będzie budowane nowe zaplecze sportowe dla klubu KS Radomniak. To będzie obiekt o powierzchni ok. 200 metrów kwadratowych, z salą siłowni, nowoczesne zaplecze sportowe. Także będziemy budować sieć kanalizacji. To będzie kolejny etap budowa kanalizacji w miejscowości Jamielnik, a także będziemy budować sieć wodociągową w Lekartach.

Dziękuję za rozmowę.