WSPIERAMY

EKO
NGO

GMINNY OŚRODEK KULTURY W DYWITACH

Budowa Niepodległej

INSTYTUT PÓŁNOCNY IM. WOJCIECHA KĘTRZYŃSKIEGO W OLSZTYNIE
Jak kształtowały się granice Rzeczypospolitej po I Wojnie Światowej? Jak wyglądały nasze stosunki z sąsiadami? Historycy pochylili się nad tymi tematami podczas konferencji „Budowa Niepodległej. Granice Rzeczypospolitej w latach 1918 – 1921” w olsztyńskim Instytucie Północnym.

Granice Rzeczypospolitej zmieniały się wielokrotnie. Naukowcy zgromadzeni na konferencji w Instytucie Północnym w Olsztynie skupili się na tym, co działo się w latach 1918 – 1921. „W zeszłym roku obchodziliśmy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, ale tak naprawdę rok 1918, czyli 11 listopada, który świętujemy co roku, jest tylko fragmentem większej całości, tego, co się działo po 1918 roku, procesu, który zakończył się dopiero po Traktacie Ryskim i ustaleniu ostatecznej granicy naszej wschodniej” - mówi dr Jerzy Kiełbik, dyrektor Instytutu Północnego im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie.

W konferencji wzięli udział naukowcy z Olsztyna, Opola, Białegostoku, Łodzi czy Lwowa. Poruszali różne tematy. „Główną tezą mojego wystąpienia było to, że na początku, od 1919 roku, nie było jeszcze w ogóle kwestii granicy polsko – litewskiej, gdyż żadna z liczących się sił politycznych, właściwie żadna siła polityczna w Polsce nie zakładała kwestii niepodległości” - mówi prof. Krzysztof Buchowski z Uniwersytetu w Białymstoku. „Ja akurat skoncentrowałem się na jednym takim może mniej znanym elemencie, a mianowicie na tym, jak Czechosłowacja zachowywała się w grze o Górny Śląsk i z jakimi argumentami występowała, chcąc także na tym terenie coś dla siebie w tym czasie ugrać” - mówi dr hab. Piotr Pałys z Instytutu Śląskiego w Opolu.

Organizatorami konferencji były trzy olsztyńskie instytucje: Instytut Północny, Oddział Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i Białymstoku oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej. Tego typu spotkania to okazja do wymiany spostrzeżeń, doświadczeń i przekazanie ich dalej, m.in. studentom. „Instytut Śląski już od wielu lat współpracuje z byłym OBN im. Wojciecha Kętrzyńskiego, z obecnym Instytutem Północnym, a od paru lat jest to instytucjonalizowane, bo współpracujemy w ramach Sieci Ziem Zachodnich i Północnych. Dla naukowca takie spotkania są niezwykle inspirujące i ważne” - podkreśla Piotr Pałys.

Atrakcją konferencji była wystawa poświęcona satyrze i karykaturze powstającej po zakończeniu I Wojny Światowej.