Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

GMINNY OŚRODEK KULTURY W DYWITACH

Ograniczenie dostępności alkoholu w Olsztynie

MZPiTU W OLSZTYNIE
Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do wielu problemów. Dlatego Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie oraz samorząd miasta podejmują nowe działania zaradcze.

Samorządy zyskały nowe narzędzia do prowadzenia skutecznej polityki ograniczania nadmiernego spożycia alkoholu. Zgodnie z nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości, mogą one ograniczyć jego sprzedaż w godzinach od 22 do 6 rano, mogą też decydować o usytuowaniu punktów sprzedaży oraz maksymalnej liczbie zezwoleń w gminie. „Dużo ważniejszym rozwiązaniem jest również uchwała dotycząca usytuowania tych punktów sprzedaży napojów alkoholowych, usytuowania względem punktów, które rada gminy chce chronić” - zaznacza Błażej Gawroński, dyrektor Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie.

Nowelizacja ustawy wprowadza szerszy zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych. Władze lokalne mają teraz więcej narzędzi do ochrony miejsc przebywania dzieci, takich jak szkoły i place zabaw. Nocna prohibicja to również nadzieja na mniej awantur, zwiększenie bezpieczeństwa i spokojniejszy sen mieszkańców, w których najbliższym otoczeniu usytuowane są sklepy monopolowe. Bo jak wynika z badań, nadmierna dostępność alkoholu prowadzi do jego nadmiernego spożycia. Jest także źródłem problemów związanych między innymi z chuligaństwem i przemocą. Ograniczanie tej dostępności będzie służyło poprawie bezpieczeństwa, porządku publicznego i jakości naszego życia.