WSPIERAMY

EKO
NGO

GMINNY OŚRODEK KULTURY W DYWITACH

Eko jaaazda!

WFOŚiGW
Jak sprawnie, ale też ekologicznie poruszać się po mieście i poza miastem? I jak dzięki temu zadbać o jakość powietrza? W naszym cyklu „Odetchnij głęboko” mamy kilka porad!

Transport dla większości z nas równa się samochód. Ale transport to nie tylko cztery kółka, bo sposobów sprawnego poruszania się po mieście jest znacznie więcej. Przyjrzyjmy się teraz palecie możliwości, jakie przed człowiekiem XXI wieku otwiera średniej wielkości miasto.

ROWER

Z korzyścią dla środowiska, a przy okazji dla zdrowia. I chociaż na razie model holenderski z urzędnikiem w garniturze dojeżdżającym do biura jest dość odległy, to taki widok spotykamy przy urzędach coraz częściej. Zaletą tego jednośladu jest możliwość nieomal całkowitego uniknięcia korków, bolączki każdej współczesnej aglomeracji. Nie chodzi o to, żeby codziennie korzystać z roweru, ale wybierać go wtedy, kiedy może nam ułatwić przebijanie się przez miejską tkankę.

Sceptycy powiedzą, że to jednak niezbyt praktyczne, wskazując wadę, jaką jest spory wysiłek i mokra koszula przed wejściem do pracy.

HULAJNOGA

To pojazd, który siłę mięśni wykorzystuje tylko podczas startu. Idealne rozwiązanie dla mieszkańców miast. Pojazd, który świetnie radzi sobie na prostej i równej drodze. To także dobre rozwiązanie dla rodzin i sposób na ciekawe spędzenie wolnego czasu – dzieci uwielbiają te dwukołowe maszyny. Co ważne, w ich przypadku także istnieje możliwość wypożyczenia.

SPACER

Masz do pokonania małą odległość? Istnieje niezawodny i bardzo zdrowy sposób przemieszczania się: na własnych nogach. Nie dość, że jest najtańszy w naszym zestawieniu, to jeszcze korzystny dla zdrowia i dla środowiska.

KOMUNIKACJA PUBLICZNA

Naszego portfela nie nadwyręży także jazda tramwajem czy autobusem. Komunikacja zbiorowa w Polsce rozwija się z każdym rokiem. Dziś mieszkaniec średniego miasta za jej pomocą może dotrzeć niemal wszędzie, gdzie potrzebuje. To także niezwykle korzystne dla środowiska.

Wróćmy do wielbicieli motoryzacji, którym trudno rozstać się z autem. Ten środek transportu także może być wykorzystywany w bardziej przyjazny dla środowiska sposób. Warto zacząć od ograniczenia zużycia paliwa – z korzyścią dla środowiska i domowego budżetu. Ci, którzy nie mogą rozstać się z czterema kółkami, mogą też postawić na carpooling, czyli zwiększenie liczby pasażerów, by podzielić się kosztami i uniknąć angażowania kolejnego pojazdu. Świetne rozwiązanie to także auto elektryczne.

Istnieją więc dziesiątki sposobów na podróżowanie bardziej przyjazne środowisku. Warto pamiętać o tym na co dzień i dzięki temu zadbać o naturę, ale także o zawartość portfela.